07.04.2012 10:00

Velikonoční výlet na Libštejn

Zveme vás v sobotu 7.4. 2012 na zříceninu hradu Libštejn, který se nachází na pravém břehu Berounky, necelé 2 km od Liblína.

 

Naše oblíbená trasa je po červené turistické značce od mlýna Pod Žikovem. Odtud je to na Libštejn 3,5 km. Jde se - kromě jednoho prudšího stoupání - příjemnou cestou, téměř po vrstevnici až na hrad. Na několika místech se naskýtá romantický pohled na vinoucí se Berounku, po které většinou už proplouvají první vodáci. Na toto výchozí místo dojedeme autem, když ze silnice č. 232 Rokycany - Břasy - Liblín, odbočíme na Olešnou a sjedeme z kopce až  k Berounce. Na silnici, před ostrou zatáčkou směřující k chatové osadě, necháváme auto. 
Sraz na tomto místě bude v 10.00 hodin. Přibližně za 2 až 2,5 hodiny se dá z tohoto místa dojít až na hrad. Počítejte s tím, zvlášť rodiče menších dětí, že i se zpáteční cestou to bude celkem 7 km.
 
Kratší trasa pak vede po červené a zelené z opačné strany od Liblína, kde nad obcí podél silnice je malé parkoviště. Odtud je to 2 km. Pokud by bylo místo k parkování již obsazené
- kapacita jsou dvě až tři auta - nezbude nic jiného, než nechat auto na parkovišti u zámku v Liblíně a na výlet vyrazit z tohoto místa. Odtud, ale musíme ještě počítat navíc 0,5 km 
a do kopce.
 
Pro méně zdatné turisty, malé děti a rodiče s kočárky, je možno využít zelené turistické značky, ke které se dostanete autem, opět po trase Rokycany - Břasy - Liblín, kde se u samoty Zavadilka nachází vhodné místo k parkování. Ze silnice vždy bývala vidět turistická směrovka kudy ke hradu, tak snad ji někdo nezničil a místo najdete. Odtud je to ke zřícenině 1,5 km.
 
Na Libštejně si opečeme buřty, tak si nezapomeňte vzít potřebné věci. Vzhledem k často navštěvovanému místu, tam kolem ohniště nebývá mnoho dřeva a tak je dobré si cestou ke hradu všímat suchých větví a přinést nějaké to „polínko“ do společného ohně. V blízkosti teče malý potůček, který je údajně pitný. Vaříme si z něho každoročně kafe - a je dobrý! Kromě prohlídky zříceniny, sejdeme ještě k Berounce, kde je možné v některých letech pozorovat labutě či se mohou někteří odvážlivci i vykoupat…
Jdeme za každého počasí, tedy pokud nebude vysloveně lejt nebo padat „trakaře“. Takže sportovní oblečení a dobrou náladu sebou!
 
Vaši   K+V+A   Pechovi
 

—————

Zpět


Kontakt

Farní Sbor ČCE Rokycany

Jiráskova 481/II
337 01 Rokycany


Odřej Pellar, kazatel
(+420) 604 893 248